Uczniowie z Freiberga z kolejną wizytą w Wałbrzychu

Uczniowie z Freiberga z kolejną wizytą w Wałbrzychu

img 20180929 160644

Od roku 2003 nasza szkoła realizuje wspólne projekty z miastem partnerskim Freiberg, organizując nie tylko spotkania ze szkołami partnerskimi (najpierw Albert - Schweizer - Schule, obecnie OS "Clara Zetkin"), lecz również zielone szkoły, turnieje szachowe i pływackie, Dni Żydowskie, warsztaty fotograficzne, spotkania dyrektorów i pedagogów. Każdy projekt/spotkanie owocuje wymiernymi korzyściami dla obu stron: uczniowie poznają realia życia szkolnego swoich partnerów i formy spędzania przez nich czasu wolnego, nauczyciele wymieniają się swoimi doświadczeniami w pracy pedagogów i opiekunów realizowanych przez siebie projektów. Wspólna zabawa bardzo zbliża i młodzież i dorosłych, a wycieczki i wspólne zajęcia dydaktyczne pozwalają na poznawanie kraju partnera i panujących w nim realiów społecznych. Spotkania te finansują urzędy miast Freiberga i Wałbrzycha oraz Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży ze środków przekazanych przez rządy Polski i Niemiec.

1368520705 logo pnwm dopisek poziom cmyk

W ubiegły weekend uczniowie z Freiberga po raz kolejny odwiedzili naszą szkołę. W programie spotkania znalazły się między innymi wycieczki do Wrocławia i Zamku Książ. W stolicy Dolnego Śląska goście i gospodarze odwiedzili Starówkę i Park Szczytnicki oraz uczestniczyli w zajęciach w Parku Trampolin GoJump. Na Zamku Książ wzięli udział w lekcji zamkowej, podczas której zapoznali się z historią zamku i Wałbrzycha. Uczniowie z Niemiec wraz ze swoimi rówieśnikami zwiedzili również nasze miasto, zapoznając się z kultywowanymi w Wałbrzychu tradycjami górniczymi.  Wycieczka przebiegała Szlakiem Wałrzyskich Gwarków na trasie najważniejszych zabytków Wałbrzycha - Starej Kopalni, Ratusza, Rynku, Pałacu Albertich, Pałacu Czettritzów. Dostarczyła ona jednak nie tylko pozytywnych wrażeń: niestety niektóre porcelanowe figurki gwarków, które zamierzaliśmy zobaczyć zniknęły ze swoich miejsc za sprawą wandali.
Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia sportowe: uczestnicy projektu zagrali mecz piłki nożnej na sali gimnastycznej oraz w siatkówkę na boiskach szkolnych. Młodzież integrowała się podczas wspólnych zajęć dydaktycznych: lekcji języka polskiego przygotowanej dla gości oraz quizów i zadań związanych ze zorganizowanymi wcześniej wycieczkami.

Przed nami kolejna rewizyta w szkole partnerskiej we Freibergu. Odbędzie się ona w kwietniu przyszłego roku, a organizatorzy zapowiedzieli liczne aktrakcje i równie ciekawy program (UW)

img 20180929 115945

img 20180929 122318