Szkolni doradcy zawodowi: Marta Zalewska, Maja Buj
Doradztwo zawodowe w szkole podstawowej to działania wspierające uczniów i ich rodziców w podejmowaniu decyzji dotyczącej kierunku dalszej edukacji, wyboru typu szkoły ponadpodstawowej i przyszłego zawodu. Wybór zawodu nie powinien być dokonywany pochopnie i przypadkowo. Ważne jest, aby wyposażyć uczniów w umiejętności przydatne w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru zawodu. To także umożliwienie uczniom rozwijanie świadomości własnych uzdolnień, umiejętności, zainteresowań. W naszej szkole działa Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego ( WSDZ), który obejmuje działania podejmowane przez szkołę w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia.
Dla uczniów klas 7 -8 organizowane są lekcje doradztwa zawodowego, jako przedmiotu szkolnego w wymiarze 10 godzin lekcyjnych rocznie. W ramach zajęć poznają system szkolnictwa w Polsce, możliwości dalszej nauki po ukończeniu szkoły podstawowej, podstawowe zagadnienia związane z wciąż zmieniającym się rynkiem pracy.
Działania z zakresu doradztwa zawodowego realizowane są przez: wychowawców, nauczycieli przedmiotu,
pedagoga i psychologa szkolnego, bibliotekarza, szkolnego doradcę zawodowego, zaproszonych gości, prezentujących od strony praktycznej wybrane zawody oraz przedstawicieli szkół ponadpodstawowych.
Do zadań szkolnego doradcy zawodowego należy:
– systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej,
– gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych,
– udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom,
– prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej,
– kierowanie w sprawach trudnych do specjalistów: doradców zawodowych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, urzędów pracy, lekarzy, itp.
– koordynowanie działalności informacyjno-doradczej szkoły.