Hymn ( audio)
Słowa i tekst: Paweł Golczak
Przyjaźń wespół nas brata, drogowskazem jest.
Jak wiedzę i mądrość posiąść, by chcieć,
W życie te idee wnieść, których w szkole uczymy się.
Niech nie dzielą nas życia losy i koleje złe,
Szanujmy drugiego, integrujmy się,
Bo wszyscy o tym wiedzą, że lepiej łączyć, niż dzielić jest.
Czyń drugiemu, co tobie miłe i przyjemne jest,
Bądź zawsze uczynny, słabszym opiekuj się,
To czyń i zawsze o tym wiedz, by być dobrym, wystarczy chcieć.
Idź przez życie odważnie, zła nie lękaj się,
Świadcz czynem przykładnie, graj zawsze fair,
A wtedy sam przekonasz się, że marzenia twe spełnią się.
Pieśń integracyjna
słowa: Violetta Bercz,
muzyka: Agnieszka Skirucha
Przyjaźń wespół nas brata, drogowskazem jest.
Jak wiedzę i mądrość posiąść, by chcieć,
W życie te idee wnieść, których w szkole uczymy się.
Niech nie dzielą nas życia losy i koleje złe,
Szanujmy drugiego, integrujmy się,
Bo wszyscy o tym wiedzą, że lepiej łączyć, niż dzielić jest.
Czyń drugiemu, co tobie miłe i przyjemne jest,
Bądź zawsze uczynny, słabszym opiekuj się,
To czyń i zawsze o tym wiedz, by być dobrym, wystarczy chcieć.
Idź przez życie odważnie, zła nie lękaj się,
Świadcz czynem przykładnie, graj zawsze fair,
A wtedy sam przekonasz się, że marzenia twe spełnią się.
Wydarzenia w tradycji szkoły:
Pasowanie na ucznia
Każdego października uczniowie klas I zostają przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. W czasie uroczystości rozwiązują różne zadania tematyczne, zdobywają nowe umiejętności, pokonują bariery.
Sprzątanie Świata
Zaopatrzeni w worki na śmieci i gumowe rękawice ruszamy do akcji. Po pracy niektórzy uczniowie z wychowawcami wspólnie pieką kiełbaski na ognisku lub uczestniczą w akcjach organizowanych przez Urząd Miejski.
Święto Komisji Edukacji Narodowej
Obchodzimy to święto szczególnie uroczyście ze względu na naszego patrona. W ciągu kilku dni odbywają się konkursy wiedzy o patronie, prelekcje, apele.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
To okazja do pierwszego demokratycznego doświadczenia uczniów. Wybory dają możliwość poczucia wpływu dla uczniów i uczennic poprzez wybór swoich reprezentantów i reprezentantek w szkole, tych którzy będą ich głosem. Wszyscy uczniowie powinni mieć prawo do kandydowania i głosowania – niezależnie od tego, jakie mają oceny, niezależnie od zgody nauczycieli i dyrekcji.
Obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości
Co roku podczas miejskich uroczystości szkołę reprezentuje poczet sztandarowy wraz z przedstawicielami grona pedagogicznego i dyrekcji, chór szkolny uświetnia uroczystość pieśniami patriotycznymi. W szkole odbywa się coroczna akcja Szkoła do hymnu, wszyscy uczniowie spotykają się w sali gimnastycznej i dokładnie o godz. 11.11 odśpiewują hymn Polski.
Andrzejki
Są dniem jedynym w całym roku, kiedy w gronie znajomych oddajemy się we władanie magii, wróżbom i przepowiedniom. Po południu klasy organizują sobie wieczorek z przygotowanym przez uczniów poczęstunkiem albo bawią się na wspólnej dyskotece.
Mikołajki
Dzień świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości dla dzieci. Już od rana dominują kolory: czerwony i biały.
Tydzień Integracji
Celem tego szkolnego święta jest zwrócenie uwagi na problemy uczniów z niepełnosprawnościami, w tym na bariery, z jakimi spotykają się na co dzień. Chcemy zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących z integracji osób z niepełnosprawnościami w każdym aspekcie życia społecznego i kulturalnego. Pragniemy upowszechniać ideę szacunku, przyjaźni, empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Odczuwamy również potrzebę, by w trudnym czasie zdalnej nauki wzmacniać i jednoczyć zespoły klasowe poprzez inicjowanie i realizowanie wspólnych zadań. W programie Tygodnia Integracji znajdują się gry i zabawy integrujące uczniów oraz lekcje wychowawcze, podczas których przybliżone zostaną zagadnienia związane z problemami i potrzebami osób z niepełnosprawnościami,
warsztaty ceramiczne, plastyczne, turnieje szachowe, sportowe, karaoke, zumba, itp.
Targi Świąteczne
W grudniu oraz przed świętami wielkanocnymi odbywają się targi świąteczne. Podczas targów można kupić wykonane przez uczniów prace, wypieki, świąteczne upominki oraz siano na wigilijny stół, a na wiosnę owies, rzeżuchę posianą w ręcznie zdobionych przez uczniów pojemnikach i rozmaite stroiki świąteczne. Dochód z targów młodzież przekazuje na cele charytatywne.
Jasełka
Jasełka czyli przedstawienie wydarzeń Bożonarodzeniowej Nocy wystawiane są w naszej szkole każdego ostatniego dnia przed przerwą świąteczną w grudniu.
Wigilie klasowe
To czas na wspólne przedświąteczne spotkanie, dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń oraz refleksji i przebaczenia.
Bal karnawałowy
Bal odbywał się głównie w młodszych klasach, a w starszych karnawałowa dyskoteka.
Walentynki
To święto zakochanych, kochanych, kochających, podkochujących się, kochliwych. Walentynkowe wyznanie można ukradkiem (lub nie) włożyć do specjalnie przygotowanej na tę okazję skrzynki.
Pasowanie na czytelnika
Uczniowie klas I stają się pełnoprawnymi posiadaczami kart czytelniczych, wyposażeni w upominkowe książki, odbywają lekcje w bibliotece szkolnej.
Dzień Otwarty
Początek marca to najlepszy czas na zaprezentowanie naszych możliwości. Otwieramy się na przyszłych uczniów klas I, ale również zapraszamy do wspólnej zabawy uczniów klas starszych i ich rodziców. To dzień obfitujący w gry, zabawy, warsztaty, doświadczenia, pokazy.
Dzień Kobiet
Wspólne wyjścia na pizzę czy kręgle, słodkie upominki, kwiatki, to jest to, co lubimy.
Dzień Wiosny
Jest to dzień prawie całkowicie oddany we władanie uczniów i od nich zależy, co w tym dniu będzie działo się na terenie szkoły. Najczęściej uczniowie przebierają się w wymyślne stroje (niektórzy nauczyciele również), prowadzą lekcje, organizują różne zawody i gry oraz wybierają najoryginalniej ubraną osobę.
Dzień Świadomości Autyzmu
W kwietniu w naszej szkole organizowane są różne akcje: Dzień Niebieskiej Skarpetki, Polska na niebiesko, Bieg na niebiesko.
Dzień Ziemi
Ekomarsz ulicami Podzmacza uczniów klas 1-3, kolorowe plakaty, ekologiczne hasła, konkursy.
Pola Żonkili i Żonkilowa kwesta
Pola Żonkili odbywają się jesienią, kiedy to uczniowie wszystkich wałbrzyskich szkół sadzą kwiaty, które wiosną są sprzedawane w ramach Żonkilowej Kwesty. Kwesta jest przeprowadzana na rzecz dzieci terminalnie i nieuleczalnie chorych objętych opieką hospicyjną. Wałbrzyskie Hospicjum wspiera małych pacjentów specjalistyczną opieką medyczną, psychologiczną i rehabilitacyjną, dlatego nasi wolontariusze chętnie się przyłączają.
Parasol ochronny
Dbając o dobrostan naszych uczniów wprowadzamy udogodnienia, które mają odciążyć uczniów klas ósmych w ostatnim miesiącu przed egzaminem. Ograniczamy kartkówki, sprawdziany, testy.
To czas na powtórki przed egzaminami. Dodatkowo doradcy zawodowi z naszej szkoły przeprowadzają zajęcia o sposobach radzenia sobie ze stresem i pokazują metody relaksacji.
Bal ósmoklasistów
To okazja do zabawy zakończeniem nauki w szkole podstawowej uczniów klas 8.
Młodzież wraz z rodzicami przygotowuje na ten uroczysty wieczór salę i poczęstunek. Uczniom dopisują humory, a rodzice i nauczyciele z łezką w oku wspominają młodzieńcze lata.