"Kultura łączy narody"
Logo szkoly

Projekt - "Kultura łączy narody"

 

baner EWT mikro

Mikroprojekt "Kultura łączy narody - polsko-czeska wymiana szkół" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

 

„KULTURA SPOJUJE NARODY”. Druga wymiana młodzieży polskiej i czeskiej.

W ostatni weekend kwietnia 2013 r., grupa 20 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 9 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu gościła w partnerskim mieście Hradec Králové w szkole ZS Plotiste

Wizyta odbyła się w ramach partnerskiego projektu, pn. "Kultura spojuje národy". W piątek uczniowie wzięli udział we wspólnych zajęciach w szkole. Były to zajęcia z języka angielskiego, muzyczne, plastyczne, informatyczne oraz konkurencje sportowe. Wieczorem, podczas pierwszego dnia pobytu, wspólnie z uczestnikami czeskimi brali udział w zabawach, w trakcie wieczoru integracyjnego zorganizowanego w szkole. Drugiego dnia wizyty uczestnicy z Polski mieli okazję rywalizować z czeskimi, podczas turnieju piłki siatkowej, a także na kręgielni. Wieczorem natomiast relaksowali się wspólnie w AquaParku. Ostatniego dnia pobytu, w niedzielę uczestnicy zwiedzili atrakcje Hradca Králové, m.in. Katedrę św. Ducha, Białą Wieżę, Park Jiráska oraz teatr Drak, gdzie odbyły się warsztaty teatralne.

Po wakacyjnej przerwie uczniowie obu szkół spotkają się w Wałbrzychu na kolejnej wymianie młodzieży, która odbędzie się w dniach 20-22 września 2013r. W programie przygotowanym przez UM w Wałbrzychu i Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi znajdą się warsztaty teatralne, dziennikarskie i taneczne, wspólne zabawy i wycieczki, m.in. do Zamku Książ, Parku Linowego oraz Pałacu w Jedlince, gdzie przeżyją wspólnie porcelanową przygodę wykonując samodzielnie własne naczynia. W ostatnim dniu przygotowań warsztatowych młodzież zaprezentuje gazetkę na temat kultury obu narodów i współpracy kulturalnej Hradca Kralove i Wałbrzycha. Wyjątkowym wydarzeniem będzie przygotowany wspólnie spektakl teatralny, który uczniowie polscy i czescy przedstawią w niedzielne przedpołudnie.

„KULTURA ŁĄCZY NARODY” – drugie spotkanie młodzieży z Wałbrzycha i Hradca Králové w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi.

40 uczniów Publicznego Gimnazjum nr 9 z Wałbrzycha oraz czeskiej szkoły ZŠ Plotiště w Hradec Králové spędziło wspólnie ostatni weekend w Wałbrzychu. Młodzież wzięła udział w warsztatach teatralnych, dziennikarskich i tanecznych, wspólnie bawiła się, integrowała i poznawała w ramach mikroprojektu "Kultura łączy narody - polsko-czeska wymiana szkół".
Dzięki kolejnej trzydniowej wymianie młodzieży uczniowie mieli okazję na zacieśnienie znajomości i lepsze poznanie się. Spotkanie zostało zaplanowane tak, aby zajęcia edukacyjne uzupełniane były szeregiem atrakcji. W ramach programu zrealizowano: zajęcia taneczne w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury, zajęcia dydaktyczne, pn. "Porcelanowa Przygoda" w Pałacu Jedlinka, zwiedzanie Stada Ogierów Książ z przejazdem tramwajem konnym, zajęcia integracyjne w Parku Linowym w Jedlinie-Zdroju oraz w wałbrzyskim Aqua-Zdroju. W Wałbrzyskim Ośrodku kultury młodzież wspólnie uczyła się tańca nowoczesnego. Efektem realizowanych w ramach projektu warsztatów teatralnych było polsko-czeskie przedstawienie, którego prezentacja odbyła się w niedzielny poranek w szkole. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Mikroprojekt pn. "Kultura łączy narody. Polsko - czeska wymiana szkół" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.

 

Przejdź do galerii

 

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis