Współpraca z zagranicą
Logo szkoly

Współpraca z zagranicą

SPOTKANIE MŁODZIEŻY POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ WE FREIBERGU 2019

wymiana 1

W dniach 13-16 czerwca 2019 r. 13-osobowa grupa siódmo- i ósmoklasistów z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w spotkaniu z młodzieżą z partnerskiej szkoły Oberschule Clara Zetkin we Freibergu / Saksonia. Wymiana młodzieży to doskonała okazja zarówno dla uczniów jak i nauczycieli nie tylko do wymiany doświadczeń, ale również do podtrzymywania przyjaznych relacji, przełamywania stereotypów czy budowania wzajemnego szacunku i zaufania.

Czytaj więcej: SPOTKANIE MŁODZIEŻY POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ WE FREIBERGU 2019

SPORT POŁĄCZYŁ SZKOŁY Z WAŁBRZYCHA I HRADEC KRALOVE

HK 3

 

30 maja 2019 r. uczniowie trzech wałbrzyskich szkół: Publicznego Gimnazjum nr 1, Publicznego Gimnazjum Sportowego nr 11 oraz siedmioosobowa drużyna gimnazjalistów z naszej szkoły gościli z wizytą w partnerskim mieście Hradec Králové w Czechach. Młodzież spotkała się po raz kolejny w Szkole Podstawowej Štefcova z rówieśnikami z trzech czeskich szkół: Nový Hradec Králové, J. Gočára i gospodarzami spotkania na turnieju, tym razem unihokeja. Wspólnotowy charakter imprezy podkreśliło stworzenie drużyn mieszanych polsko-czeskich. Dzięki temu w szeregach zwycięzców znaleźli się uczniowie reprezentujący każdą ze szkół. Po turnieju młodzież wraz z opiekunami relaksowała się w pobliskiej kręgielni. 

 

Czytaj więcej: SPORT POŁĄCZYŁ SZKOŁY Z WAŁBRZYCHA I HRADEC KRALOVE

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

4

W poniedziałek, 21 maja 2018 r., gościliśmy w naszej szkole naszych przyjaciół - grupę uczniów i nauczycieli wraz z Panią Dyrektor Iloną Hojna ze szkoły partnerskiej Plotiste z Hradec Kralove w Czechach. SPOTKANIE Z HISTORIĄ w ramach kontynuacji projektu "Kultura łączy narody" rozpoczęło się od uroczystego powitania przez dzieci i młodzież naszej szkoły. Miało ono na celu, oprócz zacieśnienia przyjaźni, bliższe poznanie jednej z największych atrakcji turystycznych Wałbrzycha, jaką jest Zamek Książ. Z tej okazji uczniowie z Czech i z Polski przygotowali wystawę prac pt. "Zamki i pałace Czech i Polski", która odbyła się na holu szkoły.

Czytaj więcej: SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Uczniowie z Freiberga z kolejną wizytą w Wałbrzychu

img 20180929 160644

Od roku 2003 nasza szkoła realizuje wspólne projekty z miastem partnerskim Freiberg, organizując nie tylko spotkania ze szkołami partnerskimi (najpierw Albert - Schweizer - Schule, obecnie OS "Clara Zetkin"), lecz również zielone szkoły, turnieje szachowe i pływackie, Dni Żydowskie, warsztaty fotograficzne, spotkania dyrektorów i pedagogów. Każdy projekt/spotkanie owocuje wymiernymi korzyściami dla obu stron: uczniowie poznają realia życia szkolnego swoich partnerów i formy spędzania przez nich czasu wolnego, nauczyciele wymieniają się swoimi doświadczeniami w pracy pedagogów i opiekunów realizowanych przez siebie projektów. Wspólna zabawa bardzo zbliża i młodzież i dorosłych, a wycieczki i wspólne zajęcia dydaktyczne pozwalają na poznawanie kraju partnera i panujących w nim realiów społecznych. Spotkania te finansują urzędy miast Freiberga i Wałbrzycha oraz Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży ze środków przekazanych przez rządy Polski i Niemiec.

1368520705 logo pnwm dopisek poziom cmyk

Czytaj więcej: Uczniowie z Freiberga z kolejną wizytą w Wałbrzychu

Pomysłodawca i administrator :

Wykonanie : Wojciech Nosal & Rafał Budzis